התמודדות עם מתח

התקופה האחרונה היא תקופה רווית מתח עבור כל עם ישראל.

אם בקו העימות ואם רחוק ממנו המתח מגיע אל כולם ומחלחל גם אל הילדים.

אל המתח כל אחד מגיב באופן שונה ומתמודד בדרך משלו וקיימות דרכים יעילות יותר או פחות להתמודדות.

לפני שניגע בדרכי ההתמודדות חשוב להבין איך המתח משפיע על הגוף. למה בעצם המצאות במצבי מתח מתמיד משפיעה על הבריאות?

כאשר יש איזשהו גורם מתח הגוף מכין את עצמו באופן אוטומטי לתקיפה או לבריחה.

זו דרכו של האדם לאורך שנות ההיסטוריה וכך האבולוציה פיתחה אותו בהתאם לגורמי המתח שהיו קיימים כל השנים-אויב מגיע, חיה טורפת מתקרבת, שיטפון, הגוף מכין את עצמו לפעולה פיזית, וכך גם היום כשהתגובה המתבקשת היא לא בהכרח פעילות פיזית מיידית כתגובה למתח, הגוף מתכונן לתגובה מיידית-בריחה או תקיפה.
לשם כך קורות כמה פעולות שעל כולן אחראי הורמון אדרנלין – הורמון המתח – מוזרם יותר דם אל שרירי השלד ופחות למערכת העיכול, רמת הסוכר בדם עולה, לחץ הדם והדופק מוגברים, הערנות גוברת והנשימה הופכת לשטחית יותר.

כאשר מצב זה חוזר על עצמו באופן מתמיד מתפתחות מחלות הקשורות למתח וכל אחת מהן היא תוצאה של פעולות אלו-לחץ דם גבוה, סכרת, אסטמה, נדודי שינה, קשיי עיכול, ותופעות רבות נוספות שיכולות להיות נלוות למתח.

זו הסיבה שחשוב כמה שיותר לנסות לשמור על מצב רוח רגוע ולחזור להירגע לאחר מצב מותח.

אז מה עושים כשהנסיבות מקשות והמצב באופן אובייקטיבי מותח מאוד?

יש טכניקות נלמדות שמאפשרות שליטה במתח ועוזרות לגוף לחזור למצב הנורמאלי לאחר הפרשת האדרנלין ותרגול קבוע שלהן מתחזק את הבריאות.

 1. אחד העקרונות שחוזר בכל שיטות ההרגעה  הוא ההאטה בקצב הנשימה. אדרנלין גורם לנשימה שטחית ומהירה.
  החזרת הנשימה  לנשימה איטית ועמוקה מרגיעה באופן אוטומטי את הגוף.
  אני פוגשת מבוגרים רבים שנושמים באופן קבוע בצורה לא נכונה. לימוד של נשימה בטנית שהיא עמוקה יותר הוא פשוט וקל לתרגול ונותן תוצאות מיידיות ומרחיקות לכת.
 2. פעילות גופנית- מכיוון שבעת מתח הגוף מתכונן לפעולה נוצר מתח בשרירים.
  מתח זה חשוב לפרק על ידי הפעלת השרירים וזאת ניתן בשתי דרכים-עיסוי או פעילות גופנית. פעילות יכולה להיות נמרצת כדוגמת הליכה, חדר כושר, ריקודים או משחקי ספורט ויכולה להיות רגועה כגון יוגה, טאיצ'י, צ'י קונג – סוגי התעמלות מהמזרח שמלמדים הרפיה ושליטה בגוף.
 3. מגע – שיטות עיסוי כרפלקסולוגיה או שיאצו תורמות כמובן רבות לרגיעה והאפקט הוא מיידי. שיאצו מתאים הן למבוגרים והן לילדים שעדיין אינן יודעים לבטא את עצמם היטב במילים ועל כן טיפול בשיטת מגע מיטיב עמם מאוד.
 4. תה צמחים – סוגי תה שיעילים להרגעה – לואיזה, קמומיל, מליסה, לוונדר, כישות- את התה יש לשתות שלוש פעמים ביום בין הארוחות.
 5. אחד המקומות אליו פונים באופן טבעי הוא הצחוק וההומור.
  צחוק בריא כמשמעו כן הוא, מפעיל את שרירי הנשימה והסרעפת ותורם לפעילות משופרת שלהם, מפרק מתח מהשרירים וממערכת העצבים,מקרב בין אנשים , מקטין את תחושת המצוקה ועוזר בשמירת ראית עולם אופטימית.
  שימוש בהומור הוכח כיעיל במצבים קשים. צפייה בקומדיות יכולה להיות אתנחתא מצויינת ויציאה מהשגרה.
 6. מוצרים טבעיים שמתאימים לתקופות מתח – ויטמיני B שמאזנים את מערכת העצבים; גאבא פלוס – מגדיל את כמות הסרוטונין ויעיל בעיקר לחרדות; סטרסוף – מכיל אוסף צמחי מרפא היעילים להרגעה.

קימות עוד שיטות מגוונות ולכל אדם ניתן להתאים את תכנית הטיפול המתאימה לו לשמירה על בריאות הגוף והנפש. טיפולי בריאות ברוגע שפיתחתי עובדים מצויין למטרה זו.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *